• 0(850) 346 06 27
  • Sanayi Mah. 60140 Nolu Cd. No:71 Şehitkamil/GAZİANTEP
  • P.tesi - Pazar 9:00 - 23:00

Hoş kokulu, hafif, güzel bir şekilde demlenmiş bir bardak yeşil çay, sizi kendizine getirerek gün boyu zinde olmanız için ihtiyacınız olan enerjiyi sağlamanıza yardımcı olur. Her yudumundan ayrı keyif alacağınız yeşil çayı nasıl demleyeceğinizi öğrenmek ister misiniz?

Aşağıdaki 5 basit adımı izleyerek yeşil çay nasıl demlenir öğrenip siz de bu konunun uzmanlarından biri olabilirsiniz…

1. KAÇ ADET ÇAY POŞETİ?

Eğer bir bardak yeşil çay yapıyorsanız, bir adet çay poşetini fincan ya da bardağınıza koyun. Eğer demleme yeşil çay yapmak isterseniz demliğe iki adet yeşil çay poşetini, ya da tercihinize göre sevdiğiniz farklı iki çeşit yeşil çay poşetini ekleyin, üzerine sıcak su ilave ederek demleyin.

2. TAZE SU KULLANIN!

Çayınızın yumuşak içimli olması için ideal olarak çeşme suyu yerine içme suyu ile demlemenizi öneriyoruz. Mümkün olduğunca taze suyu tercih edin, önceden kaynatılmış, işlenmiş sular çayın tadını yavanlaştırabilir.

3. ISİYA DİKKAT EDİN!

Suyunuzu kaynayana kadar ısıtın. Kaynarken çıkan baloncuklar sayesinde, suyun içindeki karbon yok olur ve bu da çayın rengini berraklaştırarak en iyi demi elde etmenizi sağlar..

Kaynadıktan sonra suyu bir kaç dakika dinlendirin ki sıcaklık 80-90 C dereceye düşsün. Bu aralık yeşil çayınızı demlemek için en ideal sıcaklık…

4. NASIL KARIŞTIRMALI?

Çay poşetleri bardak ya da demliğe yerleştirin ve sıcak suyu üzerine dökün. Suyun çay poşetlerinin üzerine dökülmesiyle çay aromasını salarak, suya daha hızlı nüfuz edecektir.

5. DEMLEME SÜRESİ NE OLMALI?

Çayınızın 1-2 dakika demlenmesine izin verin, bu sırada berrak, açık yeşil bir renk alacak, yoğun bir tat ve aromaya kavuşacaktır.

Eğer daha yoğun bir tat istiyorsanız ve aromanızdan azıcık fedakarlık edebilecekseniz çayınızı 2-3 dakika demlenmeye bırakın. Daha da yoğun, baskın bir tat elde etmek içinse 3 dakika boyunca demlenmesine izin verin

Paylaş

Add Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *

Language (Dil)»